Různé

Svatý stolec v UNESCO o „Výchově včera a dnes“ 4.6.2015

Paříž. V sídle Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo ve středu zahájeno fórum pod titulem „Výchova dnes a zítra“. Jeho organizátory jsou stálý pozorovatel Svatého stolce v pařížském sídle UNESCO, mons. Francesco Follo, a Kongregace pro katolickou výchovu. Sympozium se řadí do širšího rámce iniciativ, probíhajících u příležitosti sedmdesátého výročí založení UNESCO, padesátého výročí vydání Deklarace II. Vatikánského koncilu o křesťanské výchově Gravissimum educationis a dvacátého pátého výročí publikace , apoštolské konstituce o katolických univerzitách Jana Pavla II. V pařížském sídle UNESCO včera po úvodním pozdravu generální ředitelky Iriny Bokové vystoupili kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregace pro katolickou výchovu, a vatikánský státní sekretář, kard. Pietro Parolin.

„Vznik Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu podnítila nezadržitelná touha po míru, vzájemné úctě a mezinárodní spolupráci“, uvedl ve své promluvě kardinál prefekt. Jestliže vychovávat nikdy nebylo snadné, poznamenal dále, dnes je to jeden z nejtěžších úkolů, jehož cílem má být celistvá formace člověka v jeho přirozené a transcendentní dimenzi, k zodpovědné službě celku a budování obecného dobra. Pokud má výchova této úloze dostát, potřebuje celistvě utvářené vychovatele, kteří jsou skrze důslednost vlastního života důvěryhodnými svědky pravdy a dobra. Nestačí být odborníky v oboru a svěřit výchovný úspěch účinnosti metod, postupů a technologií. Kard. Grocholewski nezastíral, že snaha o výchovu pevně ukotvených lidí, schopných spolupracovat a dát smysl svému životu, často končí neúspěchem. Výchovná krize proto vyžaduje, abychom odhalili hluboké příčiny, které vyvolaly křehkost dneška, vyzýval prefekt Kongregace pro katolickou výchovu.

Podle stálého pozorovatele Svatého stolce v pařížském sídle UNESCO má dnes výchova především předávat životní smysl a teprve na druhém místě usměrňovat získávání znalostí a poznávání kulturních rozlišností. Pouze takto si skutečně můžeme vážit toho, co známe, a přestáváme považovat za „barbarské“ to, co neznáme, vysvětlil arcibiskup Follo. Výchova není pouhé předávání informací a vštěpování poznatků, nýbrž formace k takovým kulturním zásadám, které jsou s to ještě více člověka polidštit. „Nesmíme vychovávat k tomu, abychom něco ovládali a něčemu sloužili, což by byla manipulace výchovou, nýbrž abychom někomu prokazovali službu. Vychovávat neznamená poskytovat důvody pro život, nýbrž sdělovat, pro koho tento život žít“, řekl v Paříži mons. Follo.

Katolická církev, odbornice na vše lidské, proto výchovu umístila do středu svého poslání, zdůraznil kard. státní sekretář, Pietro Parolin. Církev nadále výchovu považuje za naléhavý úkol současné doby, která se na jedné straně vyznačuje globálními změnami a na druhé straně redukcionistickým postojem, v jehož rámci se všeobecný dosah výchovy omezuje na pouhý ekonomický aspekt. Současná hospodářská krize, dodal kard. Parolin, zapříčinila ztrátu smyslu a v jejím důsledku sociální apatii ve vztahu k obecnému dobru. A učinila to ve jménu minimalistické antropologie, jejímž prototypem je homo oeconomicus a která dusí mezilidské vztahy a uvězňuje možnosti racionálního úsudku, pronesl vatikánský státní sekretář na půdě UNESCO.

Na začátek stránky

Papež kanonizoval čtyři řeholnice 17.5.2015

Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes konala kanonizace čtyř řeholních sester. Účastnilo se jí více než 40 tisíc poutníků a přítomny byly také oficiální delegace zemí, které se pojí k postavám nových světic.

Jsou jim Francouzka Jana Emilie de Villeneuve zakladatelka Kongregace sester Neposkvrněného Početí Panny Marie z Castres (1811-1854), Italka Marie Kristýna Brando (1856-1906) zakladatelka ženské Kongregace Victimarum Expiatricum a Sacramentatio Iesu a dvě řeholnice pocházející ze Svaté země: Maria Alfonzina Danil Ghattas (1843-1927) zakladatelka Kongregace sester posvátného růžence a Maria Baouardy (1846-1878), bosá karmelitka známá také jako Marie od ukřižovaného Ježíše.

Papež František ve své homilii hovořil o jednotě apoštolského dosvědčování zmrtvýchvstalého Krista a v samotném jejím závěru řekl:

„Zůstávat v Bohu a v jeho lásce, zvěstovat tak slovem i životem Ježíšovo vzkříšení, dosvědčovat jednotu mezi námi a lásku vůči všem. Tak jednaly tyto čtyři světice, které byly dnes kanonizovány. Jejich zářivý příklad interpeluje také náš křesťanský život: jak dosvědčuji vzkříšeného Krista? To je otázka, kterou si musíme položit. Jak zůstávám v Něm? Jak přebývám v Jeho lásce? Jsem schopen rozsévat v rodině, pracovním prostředí a ve své komunitě sémě oné jednoty, kterou nám dal Kristus tím, že nám dal účast na trojičním životě?

Až půjdeme dnes domů, odnesme si s sebou radost z tohoto setkání se vzkříšeným Pánem; pěstujme v srdci závazek přebývání v Boží lásce, zůstávejme sjednoceni v Něm a mezi sebou, a jděme ve šlépějích těchto čtyřech žen, vzorů svatosti, k jejichž následování nás církev vybízí.“

V závěru liturgie před modlitbou Regina Caeli Svatý otec krátce pozdravil všechny účastníky liturgie, zvláště oficiální delegace Palestiny, Francie, Itálie, Izraele a Jordánska, tedy zemí původu nových světic.

Petrův nástupce pak věnoval pozornost věřícím České republiky:

„Myslím na věřící České republiky, kteří se shromáždili na poutním místě Svatý Kopeček u Olomouce, aby si připomněli dvacáté výročí návštěvy svatého Jana Pavla II.“

Papež František mluvil o bohoslužbě, jejímž hlavním celebrantem a kazatelem byl krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz, bývalý osobní papežův sekretář, který při této příležitosti věnoval bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku relikvii sv. Jana Pavla II.

Na začátek stránky

Petrův nástupce přijal palestinského prezidenta 16.5.2015

Vatikán. Oficiální návštěvu u Svatého stolce dnes vykonal palestinský prezident Mahmúd Abbás, který se v pátek setkal rovněž s nejvyššími italskými státním představiteli. V neděli se prezident Státu Palestina bude účastnit kanonizační mše svaté na Svatopetrském náměstí, během které Petrův nástupce mimo jiné svatořečí dvě arabské řeholnice. Prezident Abbás Svatému otci poděkoval za tuto kanonizaci, stojí v úvodu tiskového prohlášení Apoštolského stolce, vydaného po dnešní dvacetiminutové audienci.

Jak se v něm dále uvádí, obě strany v srdečném rozhovoru s uspokojením přivítaly shodu nad textem vzájemné smlouvy, které bylo v nedávné době dosaženo. Tato smlouva, která definuje základní aspekty života a činnosti katolické církve v Palestině, bude podepsána v nejbližší budoucnosti. Při audienci se dále mluvilo o mírovém procesu s Izraelem. Zaznělo přání, aby bylo obnoveno přímé vyjednávání mezi stranami s cílem nalézt spravedlivé a trvalé řešení konfliktu. V tomto ohledu byla opětovně vyslovena výzva Izralcům i Palestincům, aby za podpory mezinárodního společenství s odhodláním přistoupili k odvážným rozhodnutím, směřujícím k míru. A konečně, v souvislosti s konflikty, sužujícími Blízký východ, bylo poukázáno na důležitost boje proti terorismu a zdůrazněna nezbytnost mezináboženského dialogu.

Na začátek stránky

Papež František chce navštívit Fatimu v roce stého výročí mariánského zjevení 13.5.2015

Vatikán. Církev dnes slaví památku Panny Marie Fatimské, pod jejíž ochranu svěřil papež František svůj pontifikát. Petrův nástupce při dnešní generální audienci vyzval věřící, aby „znásobovali každodenní gesta úcty k Matce Boží a aby se jí připodobňovali“. „Svěřte jí vše, co jste a co máte“, pokračoval papež, „a tak se vám podaří být nástrojem Božího milosrdenství a něhy pro členy vaší rodiny, vaše blízké a přátele.“

“Drazí mladí, naučte se pěstovat úctu k Matce Boží skrze každodenní modlitbu růžence, drazí nemocní, vnímejte Mariinu blízkost v hodině kříže a vy, drazí novomanželé, se k ní modlete, aby u vás doma nikdy nescházela láska a vzájemná úcta“.

Vybízel Svatý otec. Ke dnešku se také pojí smutné, 34. výročí atentátu na Jana Pavla II. Hovoří biskup portugalské diecéze Leira-Fatima, mons. Augusto dos Santos Marto:

“Jan Pavel II. byl papežem Fatimy. Prostřednictvím různých okolností, možná dějinně prozřetelnostních, jakou byl onen atentát v roce 1981, opětovně objevil pravé fatimské poselství a přivedl k němu druhé. Několikrát Fatimu navštívil, čímž se dostala se do srdce církve. Po něm přišel Benedikt XVI., který prohlásil: Ti, kdo se domnívají, že fatimské poselství se již vyčerpalo, se mýlí. Toto proroctví je dosud platné pro putování církve ve světě“. A nyní papež František – přijal mne před dvěma týdny a ihned řekl: Rád bych jel do Fatimy na stoleté výročí zjevení. Potom jsme mluvili o milosrdenství z hlediska fatimského poselství a o mimořádném Svatém roku milosrdenství, který papež na letošek vyhlásil.“

Sdělil biskup diecéze Leira-Fatima.

Na začátek stránky

Papež František přijal prezidenta Kuby 10.5.2015

Vatikán. V dopoledních hodinách se papež František setkal v salónku auly Pavla VI. s kubánským prezidentem Raulem Castro. Podle sdělení tiskového střediska Svatého stolce byl jejich soukromý rozhovor „velmi srdečný“ a trval přibližně 50 minut. Prezident Castro, jak sám řekl novinářům těsně před odjezdem z Vatikánu, chtěl poděkovat Svatému otci za jeho aktivní přispění ke zlepšení vzájemných vztahů mezi Kubou a USA a také představit očekávání, s nimiž se kubánský lid připravuje na papežovu návštěvu v září t.r. Kubánského prezidenta provázeli premiér, ministr zahraničí a velvyslanec Kuby při Svatém stolci. Raul Castro se po odjezdu z Vatikánu setkal také s italským premiérem Renzim. Po setkání s italským předsedou vlády kubánský prezident na tiskové konferenci mluvil také o dnešním setkání se Svatým otcem. „Byl jsem udiven papežovou moudrostí a mírností. Čtu všechny jeho promluvy. Pokud bude papež nadále mluvit tak jako dosud – řekl Raul Castro – pak se i já vrátím do katolické církve. V každém případě však – dodal – budu přítomen na všech bohoslužbách, které bude papež sloužit během chystané zářijové návštěvy na Kubě.“ Prezident Castro také zmínil, že on i jeho bratr Fidel studovali na škole vedené jezuity.

Na začátek stránky

Zveřejněn program apoštolské cesty do Ekvádoru, Bolívie a Paraguaye 8.5.2015

Vatikán. Tiskové středisko dnes zveřejnilo program apoštolské cesty papeže Františka do Ekvádoru, Bolívie a Paraguaye ve dnech 5. až 13. července. Petrův nástupce se na cestu vydá v neděli 5. července v 9h dopoledne. Nejprve navštíví Ekvádor, ve středu 8. července se přesune do Bolivie a v pátek 10. července do Paraguaye. Odtud se na zpáteční cestu vydá papež v neděli 12. července v 19h a do Říma se vrátí v pondělí 13. července ve 13:45.

Petrův nástupce pronese celkem 21 různých promluv, z čehož bude pět homilií během slavení eucharistie (6., 7. 9.,11. a 12.7.) V každé zemi se kromě oficiálních ceremonií na státní úrovni budou konat setkání s jednotlivými biskupskými konferencemi a také s místním klérem, řeholníky, řeholnicemi a seminaristy. V Ekvádoru se v úterý 7. července papež setká se světem školství a univerzit. V Bolívii proběhne ve středu 8. července setkání s občanskými představiteli a ve čtvrtek 9. července se tam papež zúčastní 2. světového sjezdu Lidových hnutí. V Paraguayi papež v sobotu 11. července promluví k představitelům občanské společnosti. V neděli 12. července odpoledne papežova pastorační návštěva vyvrcholí setkáním s mládeží. Jednotlivé události apoštolské cesty papeže Františka do Latinské Ameriky budou vzhledem k Evropě časově posunuty. V Ekvádoru je o šest hodin méně než u nás, zatímco v Bolívií a Paraguayí o pět hodin méně.

Na začátek stránky

Papež František přijal luteránskou arcibiskupku švédské Uppsaly 4.5.2015

Vatikán. Evangelické křesťany nelze vnímat jako “protivníky nebo konkurenty”, nýbrž je nutné je uznat za to, co jsou, tedy bratři a sestry, uvedl papež František při dnešní audienci pro delegaci švédské luteránské církve, kterou vedla uppsalská arcibiskupka Antje Jackelénová.

”Katolíci a luteráni mají na celém světě vyhledávat a podporovat jednotu v diecézích, farnostech a komunitách. Na cestě k plné a viditelné jednotě víry zbývá ještě mnoho práce v otázkách svátostného života a mystéria církve. Můžeme si však být jisti, že Duch svatý, náš Přímluvce, bude stálým světlem a silou našeho duchovní ekumenismu a teologického dialogu.”

Papež se zmínil o nedávném dokumentu Luteránsko-katolické komise, vydaného k blížící se připomínce reformace v roce 2017 a nazvaného “Od konfliktu ke společenství”. Vyslovil přání, aby obdobné iniciativy posílily vzájemnou spolupráci. Bolestným bodem vzájemných vztahů nicméně zůstávají otázky eutanazie a homosexuálních partnerství, která švédská luteránská církev schválila před několika lety. Svatý otec tuto problematiku pojmenoval následovně:

”Vysoce aktuální je otázka důstojnosti lidského života a také témata spojená s rodinou, manželstvím a sexualitou. Nelze o nich mlčet nebo je ignorovat kvůli obavám, že bychom vystavili nebezpečí již dosažený ekumenický souhlas. Byla by škoda, kdyby se v těchto důležitých otázkách utvářely nové konfesní rozdíly.”

Podotkl římský biskup a v samém závěru poděkoval švédské luteránské církvi za přijetí velkého množství migrantů, kteří přicházeli z Jižní Ameriky v časech tamních diktátorských režimů.

Na začátek stránky

Papež jmenoval kardinála Vlka svým vyslancem na oslavách Jana Husa 2.5.2015

Vatikán. Papež František jmenoval kardinála Miloslava Vlka, emeritního pražského arcibiskupa, svým zvláštním legátem na připomínce 600. výročí smrti Jana Husa, která proběhne v Praze ve dnech 5. – 6. července. V předvečer Velkého jubilea roku 2000 označil Jan Pavel II. Jana Husa za českého reformátora a vyjádřil „hluboké politování nad krutou smrtí, k níž byl Jan Hus odsouzen a která se pak stala zdrojem konfliktů a rozdělení v myslích a srdcích českého lidu“. Tehdejší prezident Václav Havel, který byl v Římě přítomen, prohlásil na setkání s papežem, že Jan Pavel II. svými slovy „sňal z beder českého národa staletou křivdu.“ Tehdejší Petrův nástupce tak učinil v promluvě k tzv. Husovské komisi, smíšené katolicko-protestantské komisi znalců dějin a teologie z České republiky, o jejíž vznik se zasloužil právě kardinál Miloslav Vlk. Na mnoha místech naší vlasti proběhnou k letošnímu 600. výročí Jana Husa národní slavnosti.

Národní slavnosti „Jan Hus – Evropan nové doby“ pořádá spolek Jan Hus 600. Záštity nad slavnostmi převzali 1. místopředseda vlády a ministr financí pan Andrej Babiš, ministr zahraničních věcí pan Lubomír Zaorálek a primátorka hl. m. Prahy paní Adriana Krnáčová. Hlavními partnery Národních slavností jsou Univerzita Karlova, ČVUT, Husitské muzeum v Táboře a město Husinec. Partnerským webem je husitstvi.cz.

Na začátek stránky

Kniha o jezuitských rysech pontifikátu 23.2.2015

Řím. Papež František je prvním jezuitou na Petrově stolci, což se odráží v jeho gestech, skutcích a myšlení. Ukázat tuto souvislost se pokouší kniha „Papež jezuita, „nedokončené myšlení“, svoboda a laicita u papeže Františka“ (Il Papa gesuita. Pensiero incompleto, liberta a laicita in Papa Francesco). Autorem je Vittorio Alberti, profesor filosofie na Papežské lateránské univerzitě (foto). Kniha se snaží pochopit souvislost mezi křesťanstvím, svobodou myšlení a laicitou. Vittoria Albertiho se redaktor Vatikánského rozhlasu zeptal nejprve na to, v čem je nejvíce patrné, že František je synem svatého Ignáce z Loyoly:

„V tom že je svobodný. Toto je velmi zřetelné, protože jezuita má spiritualitu, která mu ukládá hledat Boha ve všech věcech. Duchovní cvičení svatého Ignáce radí hledat Boží vůli ve všech věcech. A všechny věci, to znamená také ty nejméně myslitelné, nejméně předvídané, nejvíce originální, a to nejenom v rámci struktur církve. Tuto svobodu hledání a povolání tlumočí do své role. Myslím, že toto je v něm nejvíce jezuitské.“

V podtitulu knihy se objevuje výraz nedokončené myšlení. Proč je nedokončené?

„O nedokončeném myšlení mluvil sám papež a definoval tak právě jezuitskou spiritualitu, tedy myšlení, které se neuzavírá, nedělá definitivní tečku a nevytváří tudíž žádný nátlak: věříš, jsi uvnitř, nevěříš, jsi venku. To že je nedokončené, znamená, že je stále otevřené, stále hledá, jako filosofie.“

Jedním z bodů, který se objevuje při listování touto knihou, je papež František a antiklerikalismus…

„Antiklerikalismus je pojem, který je interpretován podle toho, co nám k tomu podává historie. V zásadě jej tedy nechápeme jako hnutí za osvobození od církve jakožto struktury moci vázané k trůnu. Pravý antiklerikalismus není nic jiného než křesťanství, nic jiného než instance svobody. Je to osvobození, které přináší křesťanství, když oponuje idolatrii viditelných struktur. Jako křesťan nemohu než bez ustání hledat svědectví, víru, bratrství… František tedy ukazuje antiklerikalismus jako cestu, na níž máme být více křesťany a méně klerikály.“

Dalším bodem knihy jsou aspekty kontinuity mezi Benediktem XVI. a Františkem…

„Řekl bych, že prvek kontinuity je přímo logický. Benedikt XVI. učinil obrovské gesto, když abdikoval, a určil tak krok, to znamená – podle mého názoru – že dal určitý směr následujícímu konkláve. Vzhledem k tomuto tak významnému, závažnému, dramatickému a odvážnému kroku, nebylo možné jednat jinak, jak to ostatně naznačil sám Benedikt XVI., než přistoupit k radikální obnově církevních struktur a celé církve, určitým návratem k pramenům.“

Říká autor knihy „Papež jezuita“, Vittorio Alberti.
Na začátek stránky

Před 45 lety přijal jezuita Bergoglio kněžské svěcení 13.12.2014

Vatikán. Papež František si dnes připomíná 45. výročí kněžského svěcení. Dvaatřicetiletého jezuitu Jorgeho Maria Bergoglia vysvětil 13. prosince 1969 arcibiskup argentinské Córdoby, Ramón José Castellano. V krátkém poselství, které pro Františkův twitterový účet připravuje Papežská rada pro sdělovací prostředky, Svatý otec žádá o modlitbu za sebe a všechny kněze.

Na začátek stránky

Různé

Petrův nástupce - Chudí nám tajemně předávají Boží moudrost 13.12.2014

Vatikán. Papež František dnes přijal 75 člennou delegaci charitativních institucí „Přátel Gabriela Rosseta“ a „Foyer Notre Dame des Sansabri“. Tento útulek pro bezdomovce založil v Lyonu v polovině minulého století tamější profesor literatury Gabriel Rosset (1904-1974). Jeho pokračovatelé dnes působí na mnoha sociálních periferiích:

„Váš zakladatel Gabriel Rosset uslyšel křik chudých; byl otřesen utrpením druhých a velkodušně odpověděl. Toto volání je voláním samotného trpícího Krista. V lidech kterým sloužíte se dotýkáte jeho ran a hojíte je, a oni vám poskytují hluboké poučení, protože v nich se setkáváte s Ježíšem. Chudí nás evangelizují, neustále nás evangelizují, tajemně nám sdělují Boží moudrost.“

Papež František ve své promluvě dále poukázal na mariánský rozměr této služby patrný v názvu díla Foyer Notre Dame des Sansabri.

„Jak krásné jméno! Ježíšova matka dává bezdomovcům střechu nad hlavou. Mariánská dimenze vaší služby mi připadá podstatná. Mariino Srdce je plné soucitu se všemi lidmi, zejména s chudými, znevýhodněnými a těmi, co se ocitli v nouzi. Její mateřská něha se spolu s něhou církve projevuje skrze vás.“

Řekl mimo jiné papež František členům francouzského charitativního díla Přátelé Gabriela Rosseta.

Na začátek stránky

Papež - Svatá Lucie vede k odvaze, společenství a sebedarování 13.12.2014

Vatikán. V den liturgické památky sv. Lucie, která je mimo jiné též ochránkyní zraku, Petrova nástupce vyhledalo předsednictvo Italské unie slabozrakých a nevidomých. Papež ocenil, že zmíněné sdružení zrakově postižených lidí, ač nekonfesní, dodržuje tuto významnou tradici a poukázal na některé ryze lidské hodnoty sicilské mučednice.

“Zdůrazňuji – lidské. Lucie je naplňovala příkladným způsobem díky své víře v Krista, avšak sdílet je mohou všichni lidé.“

První na seznamu je odhodlání a duševní síla, s kterými je nutné čelit životním zkouškám. Zejména nevidomí lidé odvahu potřebují, aby se nestahovali do trpitelského postoje. Další z hodnot je společenství. Lucie byla členkou těla, jehož hlavou je Kristus, ale také lidské sdružování s sebou nese vyšší hodnotu, není pouhým součtem jednotlivců, vyzdvihl papež.

“Dnes je velice zapotřebí s radostí prožívat tento rozměr lidského sdružování a usilovat o něj, protože v dané dějinné chvíli je na ústupu a není silně pociťován. Vytvářet skupinu, být solidární, setkávat se, sdílet zkušenosti a zdroje – to vše je součástí občanského národního bohatství. A lidé, kteří jsou znevýhodněni a postiženi, mohou často všem ze své zkušenosti říci: Nejsme „monády“, nejsme stvořeni k izolaci, ale k utváření vztahů, vzájemnému doplňování, pomoci, doprovodu a podpoře.“

A konečně nám Lucie říká, že život má být darem, doplnil Svatý otec. Ona sama prožila nejvyšší dar mučednictví, avšak hodnota daru jako takového je univerzální a je tajemstvím opravdového štěstí.

“Člověk se plně nerealizuje tím, co má, ani tím, co dělá. Realizuje se v lásce, tedy v sebedarování. A takto můžeme také vnímat tajemství, skryté ve jménu Lucie: člověk je plný světla v té míře, v jaké je darem pro druhé. A takovýmto darem je ve skutečnosti každý člověk. Je cenným darem.“

Život podle vyjmenovaných hodnot může vést k nepochopením, k namáhavé cestě proti proudu, dodal v závěru papež František. To však nepřekvapuje: svědectví totiž pokaždé vyžaduje, aby za ně člověk osobně zaplatil.

Na začátek stránky

Papež schválil dekret o heroických ctnostech boromejky Vojtěchy Hasmandové 6.12.2014

Vatikán. Papež František dnes schválil dekret o heroických ctnostech Boží služebnice Vojtěchy Hasmandové, generální představené Milosrdných sester sv. Karla Boromejského (nar. 25. března 1914 v Huštěnovicích, zemř. 21. ledna 1988 ve Znojmu-Hradišti.). V letech 1952 – 1960 vězněna komunistickým režimem. Životopis na stránkách sester boromejek.

Kromě tohoto schválil papež dekrety týkající se zázraků na přímluvu tří blahoslavených sester:

bl. Jany Emilie de Villeneuve, francouzské zakladatelky Kongregace sester Neposkvrněného Početí Castres (nar. v Toulouse 9.března 18141, zemř. v Castres 2. října 1854);

bl. Marie Alfonsiny Danil Ghattas, zakladatelky Kongregace sester nejsvětějšího růžence z Jeruzaléma (nar. 4.října 1843 v Jeruzalémě, zemř. 25. března 1927 v Ain Karem);

bl. Marie od Ježíše Ukřižovaného, vl. jménem Maria Baouardy, bosé karmelitky a mystičky (nar. 5. ledna 1846 v Abellin v Galileji, zemř. 26. srpna 1878 v Betlémě).

Pět dekretů prohlašuje heroické ctnosti těchto Božích služebnic:

s. Karmela od Ježíše, vl. jménem Francesca Prestigiacomo, zakladatelky institutu sester Nejsv. Srdce Vtěleného Slova (nar. 15. října 1858 v Palermu, zemř. 14. prosince 1948 v Římě),

s. Marie Séiquer Gayá, zakladatelky apoštolských sester Krista Ukřižovaného (nar. 12. 1891 v Murcii ve Španělsku, zemř. 17. července 1975 tamt.),

Praxeda Fernández García, španělská laička, matka rodiny a členka třetího řádu sv. Dominika (nar. 21.července 1886 v Puente de la Luisa, zemř. 6. října 1936 v Oviedo);

Elisabetta Tasca, italská laička, matka rodiny (nar. 24. dubna 1899 v San Xenone degli Ezzelini, zemř. 3. listopadu 1978 ve Vo´ di Brendla).

Na začátek stránky

Petrův nástupce - Chudí se nesmějí stát příležitostí k zisku 4.12.2014

Vatikán. „Bojovat proti strukturálním příčinám chudoby“ – tuto výzvu adresoval papež František dobrovolníkům sdruženým ve Federaci dobrovolnických sdružení křesťanské inspirace (FOCSIV) založené před více než 40 lety. „Chudí se nesmějí stát příležitostí k zisku“ – upozornil dále papež v aule Pavla VI. na dnešním setkání s několika tisíci členy tohoto nejstaršího italského sdružení dobrovolnické služby, která působí v 86 zemích a má několik desítek tisíc spolupracovníků. „Děkuji vám za to,co děláte, i za to, jak to děláte!,“ řekl František hned v úvodu svojí promluvy.

„Pokračujte cestou dobrovolnické a nezištné služby. Je zapotřebí mocně dosvědčovat nezištnou štědrost. Chudí se nesmějí stát příležitostí k zisku! Chudoba dnes mění tvář, existují nové formy chudoby, a také mezi chudými zrají různá očekávání: přejí si být protagonisty, organizují se a především praktikují solidaritu, která mezi trpícími, mezi těmi posledními existuje. Jste povoláni chopit se těchto znamení času a stát se nástrojem ve službách protagonismu chudých.“

Papež dále zdůraznil nezbytnost boje proti „strukturálním příčinám chudoby: nerovnosti, nedostatku práce a bydlení, negaci sociálních a pracovních práv. Solidarita je způsob spříznění s chudými a vyhýbání se domnělým altruismům, které druhého tlačí do pasivity.“

„Mezi hlavní příčiny chudoby patří ekonomický systém, který plení přírodu – mám na mysli zvláště mýcení lesů, ničení životního prostředí a ztrátu biodiverzity. Je třeba zdůraznit, že stvoření není majetek, se kterým můžeme nakládat, jak se nám zlíbí, a tím méně je majetkem laciným. Stvoření je podivuhodný dar, kterým nás obdařil Bůh, abychom o něj pečovali a užívali jej s úctou ku prospěchu všech.“

Mnohé země, ve kterých působíte, řekl dále papež, zažívají válku. Pomocí těmto zemím přispíváte k míru a usilujete o odzbrojení myslí a sblížení lidí. Stavíte mosty mezi kulturami a náboženstvími. Víra vám umožňuje počínat si tak i v těch nejsvízelnějších zemích, kde spirála násilí jako by neponechávala místo rozumu. Kolik jen lidí utíká před válkou, je pronásledováno pro svoji víru! Kolik jen zlomených životů! Kolik utrpení a zmaru!

„Tváří v tvář tomu všemu, Kristův učedník neustupuje, neodvrací tvář na druhou stranu, ale ujímá se sužovaných lidí zblízka a s evangelní přívětivostí. Myslím na migranty a uprchlíky, kteří chtějí vyváznout ze svízelných životních podmínek a nebezpečí všeho druhu. Je nezbytné spolupracovat se všemi, s institucemi, neziskovými organizacemi a církevními komunitami na prosazování harmonického soužití různých lidí a různých kultur.“

Řekl papež František italské federaci dobrovolnických sdružení.

Na začátek stránky

Papež se setkal s dětmi trpícími autismem a jejich rodiči 22.11.2014

Vatikán. Autismus je sociální stigma, jež mnohé rodiny odsuzuje k izolaci, kterou je třeba prolomit – apeloval papež František na „instituce a vlády“ - během setkání se sedmi tisíci osobami, mezi nimiž bylo mnoho dětí trpících touto chorobou, kterou – jak poznamenal - lze „nejenom stěží diagnostikovat, ale která je rodinami přijímána obtížně, někdy se studem, který je tlačí do izolace. Je to kříž.“ – dodal papež František.

„Na pomoc lidem trpícím poruchami autistické povahy je proto třeba vytvářet na daném území úplnou a dostupnou síť podpory a služeb, která kromě rodičů zahrne také prarodiče, přátele a terapeuty, vychovatele a pastorační asistenty. Tyto podpůrné sítě pomohou rodinám překonat pocity neadekvátnosti, neúčinnosti a frustrace, jež se mohou dostavit.“

Papež František vyjádřil vděčnost rodičům a všem, kdo se věnují těmto dětem, a zvláště poděkoval za dojemná svědectví a zkušenosti vyslechnuté během dnešní audience.

„Kromě toho povzbuzuji k náročné práci všechny odborníky a badatele, aby se co nejdříve podařilo objevit terapie a nástroje pomoci, které umožní uzdravení, ale zejména prevenci vzniku těchto poruch. To všechno v náležité pozornosti k právům nemocných, jejich potřebám a jejich možnostem vždycky v úctě k důstojnosti, kterou je obdařen každý člověk.“

Po krátké promluvě věnoval papež František většinu času osobním pozdravům jednotlivých dětí a jejich rodin. Setkání pořádala Papežská rada pro pastoraci ve zdravotnictví.

Na začátek stránky

Nedělní odpolední aktivity papeže Františka 17.11.2014

Vatikán. Bohatou nedělní agendu papeže Františka popsal pro vatikánské sdělovací prostředky tiskový mluvčí Svatého stolce, O. Federico Lombardi. Po modlitbě Anděl Páně se Svatý otec vozem soukromě odebral do letní papežské rezidence v Castel Gandolfo. Setkal se tu se čtyřicetičlennou skupinou Argentinců, do které patří také umělec Alejadro Marmo, známý svou tvorbou z recyklovaných materiálů. Papež požehnal dvě jeho sochy z kovu, které budou umístěny v zahradách papežského letního sídla. Jednou z nich je moderní verze mariánské sochy z poutního místa Luján. Po společném obědě na statku papežské rezidence se František vrátil do Vatikánu, avšak při zpáteční cestě ještě na římské klinice Pia XI. navštívil kard. Jorgeho Maria Mejiu, emeritního knihovníka a archiváře Svatého stolce. Odpoledne římský biskup zavítal do sídla Papežské akademie sociálních věd (foto), aby se setkal s mladými aktivisty, kteří se angažují proti obchodování s lidmi…

“…a abych vám poděkoval za práci, kterou děláte. Je to bitva, do které jsme všichni voláni. Je to zápas proti hnutí, které chce lidstvo dovést k přesvědčení, že člověk je předmět na jedno použití. Je třeba vykoupit lidskou důstojnost. Žijeme v době, kdy se člověk užije jako věc a skončí jako vyřazený odpad. Něco takového v Božích očích neexistuje, je tu pouze důstojnost. Žene vás neklid, abyste opětovně vykoupili to, co se má vyřadit, a opět to pomazali důstojností. Děkuji za tuto práci, která není lehká, a za vaše úsilí, kterému odevzdáváte život.“

Děkuji, že jste mne mezi sebe přijali, loučil se papež František a osobně se pozdravil s každým ze šedesáti účastníků mezinárodního sympozia.

Na začátek stránky

Svatý otec - lidé nemohou čekat léta na prohlášení o (ne)platnosti manželství 5.11.2014

Vatikán. Ještě před zahájením dnešní generální audience papež František pozdravil v aule Pavla VI. účastníky kurzu o kauzách nedokonaného manželství. Kurz pořádal tribunál Římské roty, tedy církevní soud, který se zabývá zejména případy platnosti manželského svazku. Svatý otec svou krátkou a spatra pronášenou promluvu zahájil odkazem na mimořádnou synodou o rodině, kde, jak řekl, se mluvilo o těchto kanonických procesech a zejména nutnosti jejich zjednodušení a urychlení. Ze stejného důvodu papež v září jmenoval zvláštní komisi, která se má zabývat reformou kanonických řízení ve věcech manželských.

“Spravedlnost. Kolik lidí čeká léta na rozsudek. Proto jsem již před synodou ustavil komisi, která má v tomto ohledu připravit jiné možnosti v linii spravedlnosti a také lásky. Hodně lidí potřebuje slyšet slovo církve o své manželské situaci, pozitivní nebo negativní, ale spravedlivé.“

Letité trvání procesů a jejich tíha vede pouze k tomu, že je lidé vzdávají. Papež citoval příklad ze své předchozí buenosaireské arcidiecéze, kde někteří věřící museli cestovat více než 200 km k nejbližšímu církevnímu soudu.

“To není možné. Je nepředstavitelné, aby tak obyčejní a prostí lidé vůbec k soudu došli. Museli by cestovat, vzít si den volna z práce, pak jsou tu soudní výdaje a mnoho dalšího…Řeknou si tedy: Bůh mi rozumí, a žijí dál, s touto tíží v duši. Ale matka církev musí být spravedlivá a říci: Ano, tvé manželství je opravdu neplatné. Ne, tvé manželství je platné. V těchto slovech je spravedlnost. A lidé tak mohou žít dál bez pochybností a temnoty v duši.“

Matka církev, pokračoval Svatý otec, hledá své děti, aby učinila spravedlnost. A je natolik velkorysá, že to dělá zdarma, tak jako jsme my byli nezaslouženě ospravdlněni Ježíšem Kristem.

“Je tedy nezbytné dávat velký pozor na to, aby kanonické procesy nebyly součástí obchodního rámce. Nemluvím tu o ničem mimořádném, někdy to došlo až k veřejným skandálům. Před časem jsem musel od soudu propustit jednu osobu, která říkala: Deset tisíc dolarů a udělám ti oba dva procesy, občanský i církevní. Pěkně prosím, to ne! Na synodu se mluvilo o zrušení poplatků, uvidíme…Když se ale duchovní zájmy podmiňují ekonomicky, není to od Boha.“

Je tedy nezbytné problematiku dále studovat a stále hledat spásu duší, která se nezbytně nalézá ve spravedlnosti, loučil se papež František s účastníky kurzu pořádaného římským tribunálem.

Na začátek stránky

Zahájena vatikánská fotbalová liga 23.10.2014

Vatikán. V pondělí 13. října byla zahájena vatikánská fotbalová liga, které se účastní 7 mužstev: San Pietro Team – složený z pracovníku Svatopetrské huti, Dirtel – ze zaměstnanců Vatikánské pošty, Santos – mužstvo složené ze zaměstnanců ekonomického oddělení, vatikánských prodejen a benzínky, dále tým pracovníků Vatikánských muzeí, Švýcarské gardy, a potom tým Fortitudo složený ze členů vatikánské stráže, technických služeb, Správy majetku apoštolského stolce, a Asociace sv. Petra a Pavla tvořená bývalými členy Palatinské gardy sídlící na Damasově nádvoří, kde je rovněž sídlo Federace vatikánského fotbalu. Vatikánské fotbalové ligy se účastní laičtí zaměstnanci různých oddělení a úřadů městského státu Vatikán. Jedinou výjimku tvoří brankáři, kterými mohou být hráči bez vatikánské příslušnosti. Hrají spolu devítičlenná mužstva na hřišti Papežské oratoře sv. Petra na návrší Colle di Santa Maria Mediatrice. Rozhodčí jsou Římané. Veškeré zápasy i tréninky se konají mimo pracovní dobu. Liga je zcela amatérská.

Na začátek stránky

Svatý stolec jedná o dramatické situaci křesťanů na Blízkém východě 2.10.2014

Vatikán. Od dnešního rána jednají ve Vatikánu apoštolští nunciové z blízkovýchodních zemí, zasažených válkou. Jak informoval tiskový mluvčí Svatého stolce, setkání s pracovním názvem „Přítomnost křesťanů na Blízkém východě“ zahájil papež František. Velice pohnutými slovy projevil své obavy z válečné situace a terorismu, pro který nemá lidský život žádnou hodnotu. Poukázal na obchodování se zbraněmi, které je kořenem mnoha problémů, a na humanitární drama velkého množství uprchlíků. Papež opětovně zdůraznil důležitost modlitby. Poté vyslovil přání, aby církev zahájila iniciativy na více rovinách. Těmito aktivitami by církev měla projevit solidaritu s blízkovýchodními křesťany a zároveň zapojit mezinárodní společenství a všechny lidi dobré vůle, aby reagovali na potřeby nesčetných trpících v dané oblasti.

Po papeži Františkovi vystoupil státní sekretáře Svatého stolce, kard. Parolin, který stanovil pracovní program. Prefekt Kongregace pro východní církve pak podal všeobecný popis situace v regionu a dal podnět k živému dialogu. Poté vyslanci Svatého stolce v Iráku a Sýrii porovnali postavení křesťanů ve svých zemích a předseda Papežské rady Cor Unum podal zprávu o charitativní činnosti církve. Odpoledne předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog promluvil o perspektivách dialogu s islámem a kard. Filoni shrnul svou nedávnou návštěvu Iráku. První den vrcholné schůzky zakončila modlitba večerních chval, sdělil vatikánský tiskový mluvčí.

Na začátek stránky

Vatikán děkuje muslimským autoritám distancujícím se od tzv. Islámského státu 11.9.2014

Washington. Prefekt Kongregace pro východní církve v úterý ve Washingtonu poděkoval představitelům islámu, kteří se distancovali od tzv. Islámského státu. Kard. Leonardo Sandri vystoupil na zahájení konference o blízkovýchodní krizi, kterou tento týden v hlavním městě Spojených států pořádá nevládní organizace pro východní katolické církve In Defence of Christians. Setkání se účastní katoličtí patriarchové východních obřadů z Iráku, Libanonu a Sýrie. Zástupce Svatého stolce v předvečer invaze Spojených států v Iráku a Sýrii vyzval k posílení role Spojených národů a zároveň odmítl jakoukoliv politickou, hospodářskou a vojenskou podporu islamistických teroristů. Kard. Sandri rovněž upozornil na dva opomíjené aspekty, kterými se tzv. Islámský stát vyznačuje – jednak “barbarskou indoktrinaci” dětí a jejich zneužívání k vojenským účelům, jednak vynucené svatby dívek, které jsou odvlékány ze syrských uprchlických táborů.

Na začátek stránky

Při automobilové havárii zemřeli tři papežovi příbuzní 19.8.2014

Argentina/Vatikán. Během automobilové nehody dnes v Argentině zahynuli tři příbuzní papeže Františka. Jde o manželku a dvě děti papežova 35 letého synovce Emanuela Horacia Bergoglia, který utrpěl velmi vážná zranění. Oběťmi jsou 39 letá Valeria Carmona, a dvě děti: osmiměsíční Antonio a dvouletý José. O. Lombardi oznámil, že papež je hluboce zarmoucen a prosí každého, kdo s ním sdílí tuto bolest, aby se s ním spojil v modlitbě. Tři jeho nejbližší spolupracovníci, stejně jako ostatní pracovníci Apoštolského stolce jsou s papežem Františkem sjednoceni a sdílejí hluboký žal, který zasáhl jeho rodinu.

Na začátek stránky

Papežova kondolence do farnosti zavražděného novináře 25.8.2014

Vatikán/USA. „Modleme se za ukončení nesmyslného násilí a za to, aby pro lidskou rodinu nadešel úsvit míru a pokoje“, píše Svatý otec František v soustrastném telegramu, který kardinál státní sekretář zaslal jeho jménem do státu New Hampshire. Ve městě Rochester se tu v neděli konala zádušní mše svatá za novináře Jamese Foleyho, kterého minulý týden popravili islamisté. Do domovské farnosti rodiny Foleyových se dostavily stovky lidí. Mši slavil místní biskup Peter Libasci, který poukázal na sílu katolické víry, ze které čerpali zesnulý novinář i jeho rodiče. Biskup Libasci se rovněž pomodlil za jiného občana USA, novináře Stevena Sotloffa, který nadále zůstává v zajetí džihádistů a za další rukojmí v Iráku.

Datum pohřbu zesnulého novináře Jamese Foleyho bylo stanoveno na 18. říjen, den jeho nedožitých 41. narozenin.

Na začátek stránky

Fotbalisté šíří papežovu výzvu k míru 25.8.2014

Vatikán. Tisková konference v budově naší rozhlasové stanice dnes dopoledne prezentovala přátelské fotbalové utkání, které večer prvního září na římském Olympijském stadionu sehrají nejlepší světoví fotbalisté různých národností a vyznání. Výtěžek benefičního zápasu podpoří vzdělávací nadaci Scholas Occurentes, kterou založil papež František, a dobročinnou asociaci Pupi bývalého argentinského fotbalisty Javiera Zanettiho. Pozdrav Svatého otce na na brífinku předal mons. Guillermo Javier Karcher.

“Dnes ráno jsem se Svatým otcem mluvil o tomto setkání. Vzkazuje svůj dík všem, kteří se podílejí na iniciativě, která má být další výzvou k míru. Jak je známo, sám papež František navrhl, aby se zorganizovalo mezináboženské utkání v kopané, mezi různými mužstvy a hráči různých křesťanských vyznání i jiných náboženství. Cílem papežova projektu Scholas Occurentes je vybudovat vzdělávací síť, která by podporovala kulturu setkávání a míru. Z tohoto důvodu si papež přeje, aby se před každým fotbalovým zápasem symbolicky zasadil olivovník. Obdobně jako to učinil on v Buenos Aires v jubilejním roce 2000, kdy zasadil olivovník na Májovém náměstí spolu se sedmi tisíci žáky různých škol a za přítomnosti zástupců jiných náboženství.“

Vysvětlil okolnosti benefiční iniciativy představitel státního sekretariátu Svatého stolce. Další slovo patřilo některým ze zúčastněných hráčů. Vystoupil rovněž organizátor a papežův krajan, Javier Zanetti:

“S papežem Františkem jsem se setkal soukromě a s celou rodinou. Záleželo nám zejména na tom, abychom vyslali silné poselství pro mír ve světě. Skutečnost, že se účastní tolik hvězd fotbalového nebe, bude možná odrazovým můstkem pro další profesionální hráče, aby se zasazovali o mír. Výnos ze hry sice půjde na charitativní účely, avšak nejdůležitější je šířit papežovo poselství míru do celého světa.“

Uvedl na dnešní tiskové konferenci fotbalista Javier Zanetti
Na začátek stránky

Telefonát rodině zavražděného novináře Foleyho 22.8.2014

Vatikán. Včera večer telefonoval papež František s rodiči zavražděného amerického novináře Jamese Foleyho, popraveného islamisty v Sýrii. Svatý otec chtěl tímto gestem projevit svou blízkost zarmouceným členů jeho rodiny. Telefonát se uskutečnil kolem 20. hodiny našeho času, po večeři Svatého otce.

James Foley byl katolík a vystudoval jezuitskou Marquette University v Milwaukee v americkém státě Wisconsin. S jezuity zůstával v kontaktu i během své novinářské práce, průběžně je informoval o svých přesunech ve válečných zónách Blízkého východu, kde působil, i o své účasti na humanitárních aktivitách. Především je ale žádal o modlitbu, která pro něho byla velkou pomocí, když se ocitl v zajetí. Jak se svěřil v jednom ze svých dopisů, zejména modlitba růžence, kterou se naučil od své matky, byla pro něho záchranou během jeho prvního zajetí v Libyi v roce 2011. Podruhé byl Foley unesen v Sýrii před dvěma roky.

Jezuité z univerzity, jíž byl Foley absolventem, připravují na 26. srpna bohoslužbu k uctění jeho památky.

Na začátek stránky

Srbský pravoslavný patriarcha Irenej navštíví papeže Františka 12.8.2014

Bělehrad. Patriarcha srbské pravoslavné církve Irenej přijal pozvání papeže Františka k setkání ve Vatikánu. Oznámil to katolický biskup ze Zrenjanin, mons. Ladislav Nemet, srbskému deníku Dnevnik. „Všichni členové posvátného synodu srbské pravoslavné církve a delegace Svatého stolce se shodli na tom, že toto setkání je absolutně nutné uskutečnit. Nyní se tato návštěva konkrétně organizuje, což je vzhledem k programu papeže Františka a patriarchy Ireneje nesnadná záležitost“ – řekl biskup Nemet.

V souvislosti s dohady, že v pravoslavném synodu nepanuje shoda, pokud jde o případnou návštěvu papeže Františka v Srbsku, což by si přáli státní představitelé, biskup Nemet sdělil, že návštěva papeže Ireneje ve Vatikánu je ze všech hledisek důležitým krokem vpřed. Nastal čas, aby jednou provždy byly odsunuty stranou kontroverzní otázky a uvažovalo se o vzájemném porozumění v rámci křesťanství, což je po zvolení papeže Františka plně se rozvíjející téma. Plánované setkání bude příležitostí k rozhovoru o bolestných tématech, která se týkají spíše Srbska a Chorvatska než katolické církve, tedy druhé světové války a toho co následovalo.“

Na začátek stránky

Kongregace pro bohoslužbu o pozdravení pokoje v liturgii 7.8.2014

Vatikán. Kongregace pro bohoslužbu a svátosti se vyslovila k otázce pozdravení pokoje v liturgii římského ritu. Listem schváleným papežem Františkem 7. června t.r. tak byla ukončena diskuse o možnosti zařadit toto pozdravení věřících během mše na jiné místo liturgického slavení eucharistie než je tomu doposud. Otázka byla nanesena na biskupské synodě o eucharistii v roce 2005 a posynodální exhortace Sacramentum caritatis (22.2.2007, 49. pozn.150) Benedikta XVI. pověřuje kongregaci jejím objasněním.

Svatý stolec po poradě s biskupskými konferencemi nyní rozhodl ponechat v římském ritu vše při starém. Ve zmíněném listu to odůvodňuje tím, že v jiných liturgických tradicích má pozdravení pokoje jiný teologický význam. V ambrosiánském či mozarabském ritu anebo ve východních obřadech je toto pozdravení zařazeno hned po bohoslužbě slova (před obětování či přinesení darů) a vztahuje se k Ježíšovým slovům: „Přinášíš-li svůj dar k oltáři a tam si vzpomeneš, že tvůj bratr má něco proti tobě,… jdi se napřed smířit se svým bratrem, teprve potom přijď a obětuj svůj dar“ (Mt 5,23-24). V římské liturgii se však toto znamení váže přímo k pozdravení Vzkříšeného Krista přítomného na oltáři pod způsobami chleba a vína a proto se věřící zdraví těsně před přijetím eucharistie.

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti v této souvislosti také nabádá k zachovávání liturgických předpisů v tomto bodě. Neměl by tedy být během pozdravení pokoje zaváděn speciální zpěv, který římská liturgie nepředpokládá. Věřící by se měli zdravit jen s těmi, kdo stojí poblíž, a nepůsobit zmatek ve shromáždění, a stejně tak kněz nemá kvůli tomuto pozdravu opouštět oltář. Pozdravení pokoje rovněž není příležitostí k výměně blahopřání či kondolencí. List Kongregace je podepsaný jejím prefektem kardinálem Antoniem Canizaresem Lloverou a byl zaslán Španělské biskupské konferenci 8. června.

Na začátek stránky

O pomocnici v domácnosti Bergogliových, na kterou papež denně vzpomíná 1.8.2014

Vatikán. V neděli 15. června, po polední modlitbě Anděl Páně, Svatý otec František ocenil mnohdy skrytou práci žen, které v domácnostech vypomáhají s úklidem, hlídáním dětí a ošetřováním starých či nemohoucích lidí.

“Zvláště dnes myslím na pomocnice v domácnosti a ošetřovatelky, které často pocházejí z cizích zemí a v rodinách vykonávají cennou službu tím, že pečují o staré a nesoběstačné lidi. Kolikrát jen nedoceňujeme tuto krásnou a významnou práci, kterou v rodinách zastávají. Mnohokrát vám za ni děkuji!“

Jako již tolikrát papež František mluvil z vlastní zkušenosti. Tato skutečnost vyšla najevo letos počátkem července při natáčení rozhovoru pro argentinský deník El Clarin (27.7.2014). Novinář Pablo Calvo při audienci v Domě sv. Marty vyslovil svůj podiv nad tím, že Petrův nástupce zvyklý přijímat hlavy států se zmínil o práci služebných. Papež František namísto odpovědi vytáhl z náprsní kapsy taláru medailku Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, kterou mu před smrtí darovala pradlena z domu Bergogliových.

“Tato paní pomáhala mé mamince s prádlem, když ještě neexistovaly pračky a pralo se ručně“, vypráví papež František. „Bylo nás pět dětí, maminka byla na práci sama, a tato paní k nám docházela třikrát týdně. Pocházela ze Sicílie, emigrovala do Argentiny poté, co její manžel zemřel ve válce. Přijela bez majetku, ale prací dokázala svou rodinu uživit. Mně tehdy bylo deset let, pak se rodiče přestěhovali a už jsme se dále nevídali“.

Po mnoha letech se však Jorge Bergoglio, už jako kněz a jezuita, s touto domácí pomocnicí opět setkal: „Vždy jsem prosil o milost, abych ji ještě jednou potkal“, svěřuje se papež v rozhovoru. „Když prala, hodně nás toho naučila. Vyprávěla o válce, o tom, jak se na Sicílii obdělává půda. Byla to velice chytrá a hospodárná žena, nikdy se nedala podvést. Mluvila na nás směsicí italštiny a španělštiny“, vzpomíná papež František pro argentinský deník a pokračuje:

„Navštěvoval jsem jí pak ještě dalších deset let, až do její smrti. Pár dní předtím, než zemřela, vytáhla z kapsy tuto medailku se slovy: „Chci, abyste si jí vzal“. Tuto medailku nyní nosí Petrův nástupce stále při sobě a každé ráno i večer ji políbí. „Vždy se mi přitom vybaví obraz té ženy. Jmenovala se Concepción Maria Minuto. Ale byla to úplně anonymní postava, nikdo ji neznal. Z tohoto důvodu tedy chovám velké sympatie ke všem ženám, které vykonávají službu v domácnosti. A se kterými se nemá špatně zacházet, nýbrž mají mít přiznána všechna sociální práva“, uzavírá římský biskup pro argentinský list.

V rozhovoru, který vyšel minulou neděli u příležitosti pěti set dnů od začátku pontifikátu, se papež dotýká mnoha témat. Od vzpomínek na dětství přechází k naléhavým aktuálním otázkám jako je emigrace, životní prostředí či nezaměstnanost mladých lidí. Uvažuje nad smyslem života a vypomáhá si římským rčením, když se argentinský žurnalista domáhá receptu na štěstí.

“Římané mají přísloví, které bychom si mohli vzít jako opěrný bod a které zní: Žij a nech žít, tedy pokračuj a dovol, aby to dělali i druzí. To je první krok k pokoji a ke štěstí.“

Rodičům papež radí, aby trávili neděli v rodině, a to nejlépe hrou s dětmi. Vyzývá k tomu, aby rodina při jídle vypínala televizi a raději spolu rozmlouvala. „Konzumismus pohlcuje čas a nevede ke sdílení. Obírá nás o zdravé trávení volného času, o četbu a pohled na umělecká díla“, podotýká František.

V souvislosti s nešetrným využíváním přírody, které bude jedním z témat budoucí „zelené“ encykliky, papež upozorňuje: „Svět ve své lhostejnosti či ještě hůře kvůli svým hmotným zájmům promrhává Boží dary“.

„Kupříkladu tehdy, když se prosazuje taková důlní těžba, která sice vynáší více než jiné metody, ale přitom znečišťuje vodu. Člověk jde dál a ničí přírodu. Myslím si, že se nikdo neptá : Nevede toto neuvážené a panovačné využívání přírody k sebevraždě lidstva?“

Zatímco touto svou otázkou papež promlouvá do svědomí, následující dotaz zodpovídá naprosto konkrétně. Argentinský publicista se ptá, jak by papež naložil s finančním obnosem, pokud by mu byla udělena Nobelova cena míru. „To skutečně není téma na pořadu dne“, reaguje papež ve vší upřímnosti: „Nikdy jsem netoužil po cenách a doktorátech, aniž bych ovšem projevoval nějaké opovržení. Opravdu na to nikdy nemyslím, a tím méně uvažuji o tom, co bych si počal s penězi. Avšak, nehledě na Nobelovu cenu si myslím, že by o mír měli usilovat všichni lidé a dělat, co je možné. Musíme mluvit jazykem míru“, soudí František.

„Vlídnost, pokora, klid života“ - těmito kvalitami vystihuje papež Bergoglio svou syntézu lidskosti. Činí tak slovy argentinského klasika, romanopisce Ricarda Güiraldese (1886 – 1927), který zachytil život na jihoamerické pampě mimo jiné v románu Don Segundo Sombra (česky pod tímž titulem, Světová četba 1959).

“V "Donu Segundu Sombrovi" je krásné místo, kde hlavní protagonista pohlíží na celý svůj život. Vypráví, že v mládí byl jako divoce se valící skalisko, které vše strhává s sebou, v dospělosti řeka, která plyne kupředu, a ve stáří také cítil pohyb, avšak pomalý. Tento obraz básníka a romanopisce Ricarda Güiraldese bych rád použil – zejména ono poslední adjektivum „poklidný“. Schopnost pohybovat ve shovívavosti a pokoře, životní klid.“

Uvedl mimo jiné papež František v rozhovoru pro argentinský list El Clarin.
Na začátek stránky

Filipínská katolická komunita v nebezpečí života 31.7.2014

Libye. „Katolická církev v Libyi se všemožně zasazuje o to, aby se filipínští pracovníci přítomní v zemi mohli ve zdraví navrátit do svých domovů“, uvedl dnes pro agenturu Asia News farář kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie v Tripolis, O. Amado Baranquel. Filipínská katolická komunita v Libyi, která čítá asi 13 tisíc členů, se stala terčem pro islamistické extrémisty. Minulý týden byl v Bengází unesen a popraven padesátiletý filipínský dělník, zaměstnanec stavební firmy, protože nebyl muslim.

Násilí a výpady proti cizincům jsou na denním pořádku, vysvětluje O. Baranquel. V těchto dnech severoafrickou zemi kvůli vysokému riziku opustily další dvě řeholní ženské kongregace a navrátily se do Itálie. Také filipínským emigrantům hrozí velké nebezpečí, upozorňuje katolický kněz, a vyzývá manilskou vládu k vypravení zvláštní lodi na jejich odvoz. „Je nutné je považovat za válečné uprchlíky. Jediná možnost vystěhování vede přes moře. Pozemní cesty jsou ohroženy trvalými střety mezi teroristy a vládním vojskem“, dodává farář z libyjského Tripolisu a vyzývá: „Prosím, modlete se za záchranu těchto vašich bratří“.

Na začátek stránky

Kardinál Pell - František si přeje rychlé změny 9.7.2014

Vatikán. „Mnohé jsou výzvy a mnoho práce před námi“ – řekl kardinál George Pell, prefekt Ekonomického sekretariátu na dnešní tiskové konferenci, kde představil nový finanční rámec Apoštolského stolce. Australský kardinál představil zásadní změny, který se týkají Správy majetku Apoštolského stolce (APSA), Penzijního fondu, vatikánských médií a Institutu náboženských děl, tedy tzv. vatikánské banky, do jejíhož čela byl jmenován nový ředitel Jean-Baptiste de Franssu. Kromě něho byl na tiskové konferenci přítomen také dosavadní ředitel IORu Ernst von Freyberg. Cílem je racionalizace výdajů a funkcí, řekl kardinál Pell:

„Především pracujeme na mezinárodních standardech finančního sektoru, kterých se budou muset držet jednotlivé úřady a oddělení Svatého stolce a Governatorátu městského státu Vatikán. Nyní jsme ve fázi, kdy je jasně ukázán směr a cíle, které chceme dosáhnout. Míníme tím podstatnou transparentnost. Znamená to, že výroční zprávy budou připravovány zvnějšku.“

Papež František si „přeje, aby k těmto změnám došlo rychle“, předeslal kardinál Pell ve svém vystoupení. Je to nutné, aby bylo možné čelit „rizikům a slabým místům“ zjištěným Papežskou kontrolní komisí pro ekonomicko-administrativní otázky Svatého stolce, jmenované loni 19. července. Za tímto účelem byl vytvořen Project Managment Office (PMO), v jehož čele stojí Danny Casey, bývalý ekonomický manažer arcidiecéze Sydney, kde dříve působil kardinál Pell. Byrokratické změny se týkají tzv. Správy majetku Apoštolského stolce, jak vyplývají z motu propria papeže Františka, které bylo dnes zveřejněno. Hlavní sekce Správy majetku Apoštolského stolce dozorující úřady Svatého stolce, politiku a procedury přijímání zaměstnanců tímto přechází pod Ekonomický sekretariát. Ostatní personál Správy se bude věnovat účetním aktivitám a vztahům s hlavními centrálními bankami, jak požadoval Moneyval, aby byla zaručena finanční likvidita a stabilita Apoštolského stolce.

Pokud jde o Penzijní fond byla jmenována technická komise, v jejímž čele stanul mons. Brian Ferme, jemuž budou pomáhat čtyři odborníci: Bernhard Kotanko (Rakousko), Andrea Lesca (Itálie), Antoine de Salins (Francie) a prof. Nino Savelli (Itálie). Jejím úkolem je podat Ekonomické radě do konce t.r. návrh revize fondu. Důchody pro nynější a příští generaci, ujistil kardinál Pell, jsou zajištěny, ale je třeba dostatečně zaručit jejich budoucí disponibilitu.

Také vatikánská média budou reformována podle nových tendencí komunikačních technologií za účelem jejich lepší koordinace a snížení nákladů. Během dvanácti měsíců navrhne zvláštní Komise mezinárodních odborníků a vatikánských referentů plán této reformy. Předsedou této komise je lord Christopher Patten (Velká Británie), Gregory Erlandson (USA), Daniela Frank (Německo), O. Eric Salobir (Francie), Leticia Soberon (Mexiko) a Georgie Yeo (Singapur). Referenty budou mons. Paul Tighe z Papežské rady pro sdělovací prostředky, Giacomo Ghisani z Vatikánského rozhlasu, mons. Carlo Maria Polvani ze státní sekretariátu Svatého stolce, mons. Lucio Adrián Ruiz z Vatikánské internetové služby a Giovanni Maria Vian z deníku L´Osservatore Romano.

Další změna se týká vedení peněžního ústavu městského státu Vatikán, tedy Institutu náboženských děl (IOR), jehož nový ředitel Jean-Baptiste de Franssu započne druhou fázi reformy, jejíž první fázi úspěšně skončil dosavadní ředitel Ernst von Freyberg. Tato druhá fáze bude mít tři priority: posílit obchodní aktivity, přesunout správu majetku na nový úřad (Vatican Asset Managment) a soustředit činnost tohoto peněžního institutu na služby určené vatikánským kongregacím, diecézím, kléru a zaměstnancům Vatikánu.

Na začátek stránky

Finanční bilance Svatého stolce a městského státu Vatikán za rok 2013 9.7.2014

Vatikán. Byla zveřejněna finanční bilance Apoštolského stolce a městského státu Vatikán za rok 2013. Svatý stolec skončil s deficitem ve výši 24,5 milionů euro, zatímco Governatorát městského státu Vatikán zaznamenal přebytek 33 milionů, což je o deset milionů více než ten předloňský. Rozpočet Svatého stolce byl financován především z výnosu Institutu pro náboženská díla, tedy tzv. vatikánské banky, která přispěla 50 miliony euro a dalšími 4 miliony z různých nadací na podporu církevních děl. Místní církve přispěly na výdaje Apoštolského stolce 22 miliony euro, tedy přibližně stejnou částkou jako předloni. Největší výdaje jsou na platy zaměstnanců Svatého stolce, kterých bylo k 31. prosinci 2013 celkem 2 886, což činilo přibližně 125 milionů euro. Governatorát městského státu Vatikán měl k 31. prosinci 2013 celkem 1 951 zaměstnanců. Vysokým loňským výdajem Svatého stolce byly také daně z nemovitostí odvedené Italské republice, které činily 15 milionů euro.

Na začátek stránky

Vatikánská banka zveřejnila bilanci za loňský rok 8.7.2014

Vatikán. Institut náboženských děl (IOR), tedy peněžní ústav Vatikánského městského státu zveřejnil na svých internetových stránkách bilanci za loňský rok. Tiskové sdělení oznamuje, že byla ukončena první fáze procesu reformy, jejímž cílem je posílení transparentnosti a během níž byly zrušeny účty přibližně 3 tisícům soukromých klientů. Zůstaly tedy pouze katolické a církevní instituce, zaměstnanci a bývalí zaměstnanci Vatikánu, jakož i velvyslanci a diplomaté akreditovaní při Svatém stolci, tedy celkem 17 419 klientů. Pokud jde o samotnou finanční bilanci za rok 2013, dodala vatikánská banka do rozpočtu Svatého stolce 54 milionů euro. Na sklonku loňského roku činila aktiva banky 720 milionů euro. Do druhé etapy reformy vstoupí tzv. vatikánská banka s novým vedením, jak oznamuje prefekt Ekonomické rady kardinál George Pell, který děkuje za odvedenou práci řediteli banky Ernstu von Freybergovi. Australský kardinál navíc tuto středu na tiskové konferenci představí podrobnosti nového finančního rámce městského státu Vatikán a Svatého stolce.

Na začátek stránky

Byla setkání papeže s oběťmi zneužití spáchaného kněžími jen symbolická? 8.7.2014

Vatikán. Pondělní (8.7.) setkání papeže s oběťmi sexuálních deliktů spáchaných kněžími komentuje pro Vatikánský rozhlas člen Papežské komise pro ochranu nezletilých, o. Hans Zollner SJ, který byl přítomen jako překladatel na osobních rozhovorech dvou z obětí pocházejících z Německa. Německý jezuita a profesor psychologie na Papežské gregoriánské univerzitě odpovídal na otázku, zda toto setkání nebylo jenom symbolické:

„Slovo symbolické či symbolismus bych si nevykládal špatně. Horší by bylo, kdyby to byl projev aktivismu. Setkání s Petrovým nástupcem, který věnoval tolik času, aby naslouchal osobám, které v sobě nosí hluboké rány způsobené kněžími bylo velmi symbolické. Viditelná účast papeže na jejich utrpení a bolesti však zajisté nebyla jenom symbolická. Mohu říci, že u těchto lidí vyvolala jakousi změnu, podobnou možná svátostnému dotyku. Někteří z nich po tomto setkání řekli, že jim pomohlo změnit postoj k nim samotným. To co prožili sice nelze odstranit a vykořenit, ale nyní to mohou vidět novýma očima, s větší svobodou a větší nadějí.“

Říká o. Hans Zollner SJ.
Na začátek stránky

Papež celé dopoledne osobně rozmlouval s oběťmi sexuálních deliktů spáchaných kněžími 7.7.2014

Vatikán. Petrův nástupce se dnes setkal se šesti oběťmi sexuálního zneužití kněžími. František tak jde ve šlépějích svého předchůdce Benedikta XVI., který tato setkání uskutečnil ve Vatikánu a v několika dalších zemích během svých pastoračních cest. O tom dnešním referoval tiskový mluvčí o. Federico Lombardi. Šest obětí sexuálního zneužití pocházelo z Německa, Irska a Spojeného království, byli to tři muži a tři ženy.

„Přišli do Domu sv. Marty už včera během dne, takže již včera na večeři v refektáři byli spolu s papežem, který je zde pozdravil poprvé. Dnes ráno v 7h byla v domovní kapli mše. Potom se papež s jednotlivými účastníky osobně pozdravil, společně posnídali a od 9h začala jednotlivá osobní setkání.“

Byla to setkání intenzivní a strhující, pokračoval o. Lombardi:

„Papež se těmto osobním rozhovorům s oběťmi sexuálních zneužití kněžími věnoval déle než tři hodiny ve stylu, který je mu vlastní, tedy s velikou účastí, intenzitou a pozorností.“

Jednotlivé osoby pak vyjádřili svou vděčnost za toto setkání:

„Mohl jsem je vidět, když od papeže odcházeli a krátce jsem s nimi mluvil. Mohu dosvědčit jejich vroucí vděčnost a dojetí za možnost tohoto tak hlubokého, obsáhlého osobního setkání se Svatým otcem. Zakusili zejména, že se jim naslouchalo s velkou pozorností a ochotou. Papež tím dal najevo, že naslouchání pomáhá chápat a také připravovat cestu ke znovunalezení důvěry při hojení těchto ran.“

Papež - dodal tiskový mluvčí Svatého stolce – ukázal, že chápavé naslouchání je podstatnou etapou uzdravení:

„Důležité je to také jako znamení a vzor, protože, pokud tomu papež věnuje tolik času, pozornosti a velkou účasti, dává tak signál, který je jasný každému, tedy že je třeba umět naslouchat, dát k dispozici potřebný čas, aby došlo ke komunikaci a sdílení, které je předpokladem cesty osobního uzdravení. Ukazuje se tak také bohatství komunity. Skutečnost, že tyto osoby nacházejí cestu k pokoji, ke smíření a skrze víru vztah k církvi je určitě bohatství a velmi pozitivní výsledek.“

Pro papeže to byla setkání velice vypjatá, jak řekl dále o. Lombardi:

„Viděl jsem jej nakonec. Byl velice dojat jako každý člověk, kněz a pastýř, který prožije rozmluvu tohoto druhu s lidmi, kteří za sebou mají historii tak drásavého utrpení. Je to nesmírně náročné. To papež prožil. Je ostatně známo, že papež je člověkem, který svůj život věnuje naslouchání a pastorační starostlivosti a není to poprvé, co vedl náročné rozhovory.“

Včera se navíc sešla ve Vatikánu Papežská komise pro ochranu nezletilých. O programu jejího zasedání o. Lombardi řekl:

„Projednávala se volba a jmenování dalších členů, aby byly do komise integrováni představitelé ostatních zeměpisných oblastí. Potom byla řeč znovu o statutu komise, o zřízení stálého operativního úřadu, který dosud neexistuje. Potom se mluvilo také o možnostech organizace pracovních skupin. Příští setkání je plánováno na říjen. Má se za to, že budou přítomni také noví členové.“

Řekl na dnešní tiskové konferenci o. Federico Lombardi.

Na začátek stránky

Prohlášení tiskového mluvčího Svatého stolce v reakci na usmrcení tří mladých Izraelců 1.7.2014

Vatikán. Papeže Františka hluboce zasáhla zpráva o usmrcení tři izraelských mladíků, sdělil dnes ráno tiskový mluvčí Svatého stolce, O. Federico Lombardi: Vražda tří nevinných lidí je vždy nepřijatelným a odsouzeníhodným zločinem, řekl dále. Je to velice závažná překážka na cestě k míru, o který máme neúnavně usilovat a za který se máme modlit. Násilí vyvolává další násilí, a podporuje tak smrtící kruh nenávisti. Papež František se připojuje k nevýslovné bolesti rodin, které zasáhlo toto vražedné násilí, a k bolesti všech lidí, na které důsledky násilí dopadají. Papež prosí Boha, aby všem lidem vnukl myšlenky soucitu a pokoje. Na začátek stránky

František k situaci v Iráku, oznámení první papežské cesty do evropské země 15.6.2014

Vatikán. Náměstí sv. Petra dnes před polednem zaplnilo 50 tisíc lidí, kteří se i přes dopolední déšť vydali na pravidelné nedělní setkání s papežem Františkem a ke společné mariánské modlitbě Anděl Páně. Po hlavní promluvě papež obrátil pozornost k dramatické situaci v Iráku:

„Drazí bratři a sestry, sleduji s hlubokým znepokojením události nedávných dní v Iráku. Všechny vás zvu, abyste se připojili k mé modlitbě za drahý irácký národ, zvláště za oběti a za to, kdo nejvíce trpí důsledky rozpoutaného násilí, zvláště za mnohé lidi, včetně křesťanů, kteří museli opustit svoje domovy. Z hloubi přeji všem obyvatelům bezpečí, mír, spravedlivou a mírumilovnou budoucnost, kde budou moci všichni Iráčané bez rozdílu náboženské příslušnosti společně budovat svoji vlast, která bude vzorem lidského soužití. Prosme všichni společně Matku Boží za irácký lid: Zdrávas Maria…“

Po společné modlitbě za Iráčany Petrův nástupce oznámil konání pastorační cesty do Albánie:

„Chci dnes oznámit, že jsem přijal pozvání biskupů a představitelů Albánie k návštěvě Tirany v neděli 21. září t.r. Touto krátkou cestou chci utvrdit ve víře církev v Albánii a projevit podporu a lásku zemi, která dlouho trpěla v důsledku minulých ideologií.“

Na začátek stránky

Letní program papeže Františka 14.6.2014

Vatikán. Dnes byl zveřejněn letní program Svatého otce. Během července a srpna se v Domě sv. Marty nebudou konat ranní papežské mše. Generální audience budou pozastaveny během července a opět začnou 6. srpna ve Vatikánu. Beze změny však zůstávají nedělní setkání s papežem na polední mariánské modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí v Římě. Výjimkou bude jen vynechání generální audience 13. srpna a setkání na modlitbě Anděl Páně 17. srpna, protože v té době bude papež na pastorační cestě v Jižní Koreji (13.-18.srpna).

Na začátek stránky

Přibývá katolíků, seminaristů i kněží – díky Africe a Asii - 28.5.2014

Vatikán.. Katolická církev se rozvíjí o něco rychleji než světová populace. Díky Asii a Africe narůstá také počet kněží. Oproti tomu v Evropě katolicismus stagnuje. vyplývá to z právě zveřejněné církevní statistické ročenky. Obsahuje údaje z roku 2012 a nastiňuje rozvojové tendence za sedm let.

Od roku 2005 se počet katolíků zvýšil o 10,2% na 1 229 milionů. Katolíci tak tvoří 17,5% světové populace. V Evropě narostla katolická komunita o 2%. Největší vzestup byl zaznamenán v Africe – o 29%. O dvě procenta se zvýšil počet kněží, hlavně díky Africe a Asii, kde jich přibilo o 24 a 20%. V Evropě se naopak počet kněží snížil o 6%.

Kategorií, která se v církvi rozvíjí nejrychleji, jsou trvalí jáhni. Za pět let jejich počet vzrostl o 26%. Celkově jich je 42 tisíc a působí zejména v Americe a Evropě. V Africe a Asii je jejich počet zanedbatelný.

Poměrně výrazně se snížil počet řeholních sester – o 7,6 procenta – ne však všude. V Africe a Asii došlo k nárůstu i v této kategorii: o 16,7 a 10,5%.

Celkovém měřítku přibylo rovněž seminaristů, téměř o 5%. Stoupající tendence se ale nedrží všude. V Evropě jejich počet poklesl o 13%, v Americe téměř o 3%. K největšímu nárůstu došlo opět v Asii – 18%, v Africe – 17% a v Oceánii – 14%.

Na začátek stránky

Katolický kardinál poprvé navštívil Severní Koreu - 22.5.2014

Severní Korea. Soulský arcibiskup, kardinál Andrew Yeom Soo-jung, se stal vůbec prvním kardinálem, který vstoupil na území Severní Koreje. Včera, 21. května, překročil hranice a krátce navštívil průmyslovou oblast Kaesong, kde na základě bilaterální dohody vznikají podniky, v nichž bok po boku pracují obyvatelé Severní a Jižní Koreje.

Kardinál Yeom je zároveň apoštolským administrátorem Pchjongjangu. Podle agentury Fides byla oficiálním cílem jeho krátké cesty návštěva Jihokorejců zaměstnaných v těchto průmyslových závodech.

Průmyslová oblast Kaesong je jedním z nedávných projektů pro sblížení mezi oběma Korejemi, které jsou navzdory příměří podepsanému v roce 1953 stále ještě ve válečném stavu. V dubnu loňského roku byla kvůli bilaterálnímu napětí tato průmyslová zóna uzavřena. V červenci pak soulský arcibiskup sloužil zvláštní mši za usmíření a obnovu provozu v Kaesongu.

Pchjongjang, nazývaný na počátku 20. století díky svým třem tisícům kostelů Jeruzalémem Orientu, je dnes pro křesťany jedním z nejvíce nepřátelských míst na světě. Podle organizace Open Doors žije v Severní Koreji navzdory pronásledování 100 až 400 tisíc křesťanů, kteří se scházejí tajně v tzv. domácích kostelech a podzemních komunitách. Oficiálně existuje v Pchjongjangu jen jediný kostel, v němž mohou se zvláštním povolením čas od času sloužit jihokorejští kněží za asistence shromáždění pečlivě vybraného příslušnými vládními úřady.

Na začátek stránky

Delegace thajských buddhistických mnichů ve Vatikánu - 22.5.2014

Vatikán. Včerejší generální audience se zúčastnila skupina 42 buddhistických mnichů z Thajska. Představitelé „Nejvyšší rady Sanghy“, která je nejvýznamnějším orgánem théravádínského buddhismu, se zúčastnili oslav 50. výročí Papežské rady pro mezináboženský dialog. Zároveň vzdali hold papeži Františkovi a popřáli mu, aby jeho blížící se asijské cesty přinesly „dobré plody harmonie“.

Připomeňme, že Svatý otec má před sebou hned tři cesty na východ. Po návštěvě Svaté země jej v srpnu čeká cesta do Jižní Koreje a v lednu příštího roku na Sri Lanku.

Buddhističtí mniši poděkovali papeži Bergogliovi rovněž za osobní kondolenci, kterou zaslal po smrti Somdeta Phra Nyanasamvary, nejvyššího thajského patriarchy, který zemřel ve stáří sto let v říjnu loňského roku. V thajských buddhistických klášterech žije zhruba 200 tisíc mnichů a 85 tisíc noviců.

Na začátek stránky

<<

Papežova návštěva Jordánska znamená jeho uznání za integrální součást Svaté země - 21.5.2014

Jordánsko. Jordánsko bude hostit první etapu cesty papeže Františka do Svaté země. Pouhých šest hodin se Svatým otcem stojí 600 hodin přípravných jednání, říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas arcibiskup Maroun Lahham, vikář jeruzalémského latinského patriarchátu pro Jordánsko:

„Pro Jordánsko znamená papežův příjezd mnoho. Především jeho uznání za integrální část Svaté země. Je to už čtvrtý papež, který zahajuje cestu do Svaté země právě v Jordánsku. Zároveň je návštěva potvrzením, že se křesťansko-islámský dialog dobře rozvíjí. Třeba říct, že v naší zemi není náboženský fanatismus. Dialog probíhá na různých úrovních, od každodenního dialogu daného soužitím s muslimy po dialog mezi intelektuály. Křesťané a muslimové žijí vedle sebe dobře, i když všechno se mění, pokud jde o manželství. Smíšená manželství nejsou dobře viděna.“

Co znamená pro Jordánsko přítomnost statisíců uprchlíků jiných národností?

„Materiální, sociální, ekonomickou a morální zátěž. Nemůžeme zavřít hranice se Sýrií, ale nemůžeme ani přijímat další urpchlíky. Syrských uprchlíků je už milion dvě stě tisíc – a nás je šest milionů. Představte si, co by znamenalo, kdyby do Itálie přišlo dvacet milionů uprchlíků!“

- dodává k nelehké situaci v regionu patriarchální vikář pro Jordánsko, arcibiskup Maroun Lahham.

Na začátek stránky

O lékaři, který operoval papeže - 21.5.2014

Vatikán/Argentina. Doktor Juan Carlos Parodi je velice známý argentinský chirurg, který ve své zemi požívá vysoké profesní prestiže. Ve svých 72 letech se dosud aktivně věnuje svému povolání. Zejména se však účastní mezinárodních odborných kongresů jako vynálezce endovaskulární operativní techniky při léčbě výdutě břišní aorty. V roce 1980 tento lékař navštívil, řečeno jeho vlastními slovy, „jednoho prostého a velmi nemocného kněze“. Ihned se rozhodl k okamžité operaci, čímž mu zcela pravděpodobně zachránil život. Onomu knězi bylo tehdy 44 let a jmenoval se Jorge Maria Bergoglio. Když se letos v dubnu argentinský chirurg účastnil lékařské konference v Londýně, zastihla jej zpráva, že by se s ním jeho bývalý pacient a současný papež rád setkal.

„Ihned jsem vyrazil na cestu do Říma“, svěřil se doktor Parodi rozhlasové stanici "Radio Confidencial". Setkání s papežem se protáhlo na nejméně tři čtvrtě hodiny a pro bývalého pacienta bylo spojeno s vyjádřením nebývalého vděku. “Jakmile mne Svatý otec uviděl, zvolal: Jsi pořád stejný, jako onu noc, kdy jsem umíral. Zachránil jsi mi život. Měl jsem zánět žlučníku, který může být smrtelný. Tys mne ještě téže noci operoval, a proto na tvou tvář nikdy nezapomenu.” Argentinský lékař si také na onen náhlý operativní zásah pamatoval, ovšem bez bližších podrobností: “Zavolal mi tehdy kolega, abych navštívil jezuitu, který neměl prostředky na léčbu. Považoval jsem to za poctu. Všeho jsme nechal a rozjel jsem se za ním. Vzpomínám si, že operace proběhla dobře. Kněz naléhal, aby mi mohl zaplatit, což jsem přirozeně odmítl. Proto mi dal alespoň knihu s věnováním.”

A jak vypadá tehdejší pacient více než třicet let po zákroku? “Výborně!”, odpovídá Parodi. “Je to až neuvěřitelné, je ve skvělé zdravotní kondici”, doplňuje chirurg, který krátce po volbě kardinála Bergoglia na Petrův stolec zveřejnil v argentinském tisku následující krátké prohlášení: “Papež František je člověk, který bude velmi milován a přinese mnoho dobra celému světu. Byl mým pacientem a před lety jsem ho musel operovat. Jeho přísná chudoba je zřejmým rysem jeho osobnosti. Aniž bych chtěl chudobu vyvyšovat, myslím, že je naší povinností pomáhat chudším lidem. Musíme také nenávidět chudobu, která vtahuje do bídy a odnímá možnost důstojného života. Jde spíše o to, abychom vytvářeli bohatství a rovně je dělili. Církev nemá být bohatá a vystavovat bohatství na odiv, musí však mít zdroje, které jí umožní účinně vykonávat její poslání. Musíme se všichni radovat, že novým papežem naší církve bude člověk natolik dobrý a inteligentní.”

Na začátek stránky

Papež k důlnímu neštěstí v Turecku - 14.5.2014

Vatikán. Silný vítr, který dnes dopoledne zametal římské ulice, neodradil více než 60 tisíc poutníků, kteří očekávali papeže Františka na Svatopetrském náměstí. Svatý otec pokračoval ve své katechezi o darech Ducha svatého. Zatímco v minulých týdnech hovořil o darech moudrosti, rozumu a rady, dnes se zaměřil na dar síly, který hned v úvodu vysvětlil takto:

„Jedno podobenství, které vypráví Ježíš, nám pomáhá pochopit důležitost tohoto daru. Rozsévač vychází rozsévat. Ne každé sémě, které zaseje, však přinese plody. To, které padne na cestu, sezobou ptáci; to, které padne na kamenitou půdu nebo do trní, vzklíčí, ale brzy je spálí slunce nebo uschne. Jedině to, které padne na dobrou půdu, může vyrůst a přinést užitek (srov. Mk 4,3-9; Mt 13,3-9; Lk 8,4-8). Jak vysvětluje sám Ježíš svým učedníkům, rozsévačem je Otec, který svoje Slovo hojně rozsévá. Sémě však často narazí na vyprahlost našeho srdce a třebaže je přijato, hrozí mu, že nepřinese plod. Darem síly však Duch svatý osvobozuje půdu našeho srdce, osvobozuje srdce od apatie, nejistot a všech obav, které jej brzdí, aby tak Pánovo Slovo bylo opravdově a radostně uváděno ve skutek. Tento dar síly nám vpravdě pomáhá, dodává nám sílu a také nás zbavuje mnoha zábran.“

Po pozdravech v různých jazycích Petrův nástupce obrátil svou pozornost k nedávným tragickým událostem – důlnímu neštěstí v Turecku a poslednímu z celé řady ztroskotání ve Středozemním moři, které se stává hrobem emigrantů.

„Drazí bratři, vyzývám vás k modlitbě za horníky, kteří včera zemřeli v dole u tureckého města Soma, a za jejich spolupracovníky, kteří nadále zůstávají uvězněni v důlních šachtách. Kéž Pán přijme zemřelé ve svém domě a posílí jejich rodinné příslušníky. Modleme se také za lidi, kteří v těchto dnech ztratili život ve Středozemním moři. Modleme se za to, ať se na první místo kladou lidská práva a ať se spojí veškeré síly k předcházení těmto ostudným masakrům.“

Vybízel Svatý otec František ještě předtím, než v samém závěru generální audience, po společné modlitbě Otčenáš, udělil všem přítomným své apoštolské požehnání.

Na začátek stránky